Menu Zamknij

Chcę rodzić analogowo

Dzisiaj, przewijając sobie leniwie ścianę na Facebooku, natrafiłam na zdjęcia zakrwawionego, pokrytego śluzem, nagiego noworodka tuż po urodzeniu. Post (który przytoczę za chwilę) komentował inne zdjęcie, czyli w sumie mamy już dwa zdjęcia nagich, pokrytych śluzem i krwią noworodków. A właściwie to jeszcze więcej, bo w komentarzach roi się od pań chwalących się swoimi „bejbikami”. Przez szacunek dla tej nowonarodzonych osób nie powielę tutaj tych fotografii, jeśli kogoś interesują, można poszukać ich na profilach Mamaginekolog oraz Superstyler.

Komentarz pani ginekolog prowadzącej ciążę do nagiego zdjęcia małego chłopczyka

Postawmy sprawę jasno.
Moja ciało = moja sprawa – mogę sobie w internecie umieścić nawet swoje nagie zdjęcia i nikt może w związku z tym wnosić żadnych roszczeń. (No, ewentualnie mój mąż może mieć pretensje, ale zabronić mi nie może)

Ciało mojego dziecka = sprawa mojego dziecka. Jeśli ono będzie chciało wrzucać swoje nagie zdjęcia z porodu, to mu je z radością przekażę i niech je uroczyście w dniu swojej osiemnastki opublikuje w mediach społecznościowych. Ale ja tego nie zrobię. Bo tak naprawdę nie mam prawa.

W świetle polskiego prawa rodzice mają prawo upubliczniać wizerunek swojego dziecka w internecie. Za to publikowanie nagich zdjęć kogokolwiek nie jest legalne. Teoretycznie, skoro to twoje dziecko, to ty rządzisz. Ale naprawdę chcesz publikować NAGIE zdjęcia SWOJEGO dziecka w internecie? Słucham? Możesz powtórzyć, bo nie wierzę?

Wszystko jest na sprzedaż 
(…)
Bo zawsze jest ktoś, kto chce zapłacić

Zdjęć z mojego porodu nie będzie w internecie. Ani na blogu, ani na fanpage’u, ani na mojej facebookowej ścianie.

Te zdjęcia, jeśli powstaną, zostaną wykonane z wyczuciem estetyki i starannością. Pozwolę najpierw sobie i dziecku odetchnąć i oszczędzę wszystkim naturalistycznego widoku. Nie chodzi o to, że zakrwawione noworodki są obrzydliwe. To po prostu intymna chwila.

I tak jak nie będziemy wrzucać zdjęć z chwili poczęcia dziecka, tak nie będziemy dzielić się publicznie chwilą jego narodzin.


Wszystko jest na sprzedaż 
(…)
Z wyjątkiem jednym, który znam 
Ja ciebie mam, ja ciebie mam 
Na zawsze mam, na zawsze mam 


Pewnie, że pozbawiam się wielu lajków i szansy na więcej obserwatorów.
Ale test ciążowy będzie leżał w szufladzie, a wszystkie USG w teczkach.
I tylko bliskim przyjaciołom rodziny pozwolę przeglądać ze mną te pamiątki.
Schowałem ciebie przed całym światem 
I nikt cię nigdy tu nie znajdzie


I tak, potępiam wstawianie nagich zdjęć dzieci w jakimkolwiek wieku.
Obojętnie czy podczas porodu, czy na basenie, w ogrodzie czy w domu.

Nie komentuję natomiast wyboru wstawiania zdjęć dzieci w ogóle. Dzieciństwo to całe osiemnaście lat życia, prawnie rzecz ujmując i graniczy to z niemożliwością, aby przez ten czas ani jedno zdjęcie dziecka w internecie się nie znalazło. Apeluję tylko o umiar i wyczucie. A co to znaczy dla ciebie – to już ty musisz wiedzieć.


Dlaczego ta piosenka? Bo blogerzy zarabiają na swojej popularności. Każda kontrowersja czy odrobina prywaty na ich profilach to dla nich lepsze statystyki, co przekłada się w dalszej perspektywie na lepsze przychody.

Ale czy warto sprzedawać intymne chwile swoich dzieci?
Dla mnie – żadne pieniądze nie są tego warte.