Menu Zamknij

5 piosenek, które zawsze stawiają mnie na nogi

Poznajcie 5 piosenek, które przemawiają do mnie mocą słów, instrumentów i głosów. Samo napisanie tego posta i wybieranie piosenek sprawiło, że pogodnie się uśmiecham i czuję się zmotywowana. Proszę, podzielcie się ze mną swoimi ulubionymi piosenkami motywacyjnymi w komentarzach (najlepiej pod postem, bo komentarze na Facebooku pójdą szybciej w zapomnienie). Takich utworów nigdy nie za wiele.

1 – Mustang z Dzikiej Doliny – Nigdy nie ulegnę / You Can’t Take Me

„Nie wiecie, co w moim sercu się kryje. Chcę żyć i przeżyję.
Nigdy nie ulegnę, nigdy nie ulegnę Wam, nie.”
Polska, angielska (ach, wykonanie Bryana Adamsa) i każda inna wersja językowa wyzwala we mnie taki bunt przeciwko niesprawiedliwości, siłę i mnóstwo emocji, które pomagają mi przeć do przodu mimo wszystko. Polecam cały soundtrack z filmu „Mustang z Dzikiej Doliny.” Słucham tych piosenek od wielu lat (film znam od podstawówki, soundtrack zaczęłam męczyć w gimnazjum i do tej pory mi się nie znudził).

2 – Hedley – Invincible

„I’ve come a long, long way.
Made a lot of mistakes
But I’m breathing, breathing.
That’s right and I mean it, mean it”

Dawno, dawno temu, czyli jakieś 2 lata temu, kiedy miałam na ramionach więcej niż mogłam udźwignąć i próbowałam (z powodzeniem) utrzymać z jednej skromnej pensji jeszcze kogoś, prócz siebie, puszczałam sobie tę piosenkę codziennie, gdy szłam do pracy. Słuchałam jej też później, gdy już wyrwałam się z tej toksycznej sytuacji. I słucham do teraz, zawsze gdy mi źle. Teledysk jest moim zdaniem przepiękny.

3 – Simple plan – Ordinary life

„What happened to the someday? 
What happened to the dreams of the wide-eyed kid? 
Don’t tell me that it’s too late 
Don’t tell me that I can’t cause you never did”

Kiedy tego słucham i patrzę na uciekającego gościa w garniturze, wyobrażam sobie jak toruję sobie drogę na szczyt. Nie na szczyt jakiejś organizacji, nie na najlepsze możliwe stanowisko, ale na szczyt życia, na szczyt marzeń. Jak biegnę po wszystko, co chcę dostać. I jak dostaję to możliwie jak najszybciej – wiem, młodość, a nawet życie może minąć, zanim się obejrzę, jeśli będę czekać bezczynnie i narzekać.

4 – Alanis Morisette – Guardian

„I’ll be your keeper for life as your guardian

I’ll be your warrior of care your first warden
I’ll be your angel on call, I’ll be on demand
The greatest honor of all, as your guardian”
Co może dać więcej siły, niż świadomość, że masz dla kogo żyć i kogo chronić? Może według naszej kultury, to mężczyzna chroni kobietę, ale moim zdaniem, najlepiej jeśli para czuje odpowiedzialność za siebie nawzajem. Dlatego ta piosenka daje mi mnóstwo siły. Lubię świadomość, że mam obowiązek się opiekować tą najbliższą mi osobą.

5 – The Script – Superheroes

„When you’ve been fighting for it all your life,
You’ve been struggling to make things right,
That’s how a superhero learns to fly.
Every day, every hour, turn the pain into power!”
Słuchając „Superheroes”, czuję się superbohaterem. I myślę o tym, ilu ludzi na tym świecie nimi jest, i że o wszystkich nigdy się nie dowiemy. Ale są wokół nas, te wszystkie uśmiechnięte twarze i pomocne dłonie, które przekuwają każde złe doświadzenie w siłę. Teledysk wart obejrzenia, bo opowiada piękną historię.