Menu Zamknij

Otwarte zasoby edukacyjne – twoje okno na świat

Na moich studiach (architektura informacji), mamy przedmiot poświęcony otwartym zasobom edukacyjnym (OZE). Angielska nazwa to Open Educational Resources (OER). Dlaczego są takie wspaniałe? Przede wszystkim dlatego, że można nie tylko swobodnie z nich korzystać, ale także je modyfikować i rozpowszechniać – a to wszystko zupełnie zgodnie z prawem!

Za otwarte zasoby edukacyjne można uznać wszystkie materiały udostępniane w ramach otwartych licencji (więcej informacji na temat wolnych licencji znajdziesz tutaj).

Chciałabym Ci polecić kilka OZE, które można wykorzystać do samokształcenia oraz nauki języków, a przy okazji – będąc na przykład blogerem – bez oporów udostępniać treść swoim czytelnikom. Warto wcześniej zapoznać się jednak dokładniej z warunkami różnych licencji. Czasem jest dozwolone tylko niekomercyjne użycie, w niektórych przypadkach można modyfikować treść, a w innych nie.

Tylko dwie z sześciu otwartych licencji typu Creative Commons są wolne (czyli można z nich korzystać w najbardziej swobodny sposób – zarówno do celów komercyjnych, jak i niekomercyjnych). Są to Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC-BY) oraz Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (CC-BY-SA). Oprócz nich istnieje jeszcze moja ulubiona licencja – Creative Commons Zero (CC0) – wszystko, co jest oznaczone tą licencją należy do domeny publicznej, czyli nie posiada praw autorskich. Są nią oznaczone (na przykład) wszystkie obrazki na stronie darmowego banku zdjęć Pixabay.

1. Khan Academy

głównie licencja CC BY-NC-SA (zdarzają się też inne licencje CC)

Khan Academy to edukacyjna organizacja non-profit, której misją jest dostarczenie wysokiej jakości materiałów edukacyjnych. Obecnie zawiera ponad 1,600 wykładów w formie wideo głównie z matematyki, ekonomii, nauki, historii.

Interfejs KhanAcademy jest przyjazny i opracowany w oparciu o zasady grywalizacji. Nie masz wrażenia, że się uczysz, a raczej, że grasz w jakąś interesującą grę, zdobywając kolejne odznaki i poziomy. Duża część materiałów na stronie jest dostępna również po polsku.
Khan Academy jest dobrym źródłem informacji zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, które umieją już czytać i pisać, jak i dla dorosłych. Serio, serio! Sprawdź sam.

2. Szkolna biblioteka internetowa Wolne Lektury

Domena publiczna (większość tekstów), licencja CC BY-SA (komentarze, tagowanie, pojedyncze audiobooki i teksty)

Ta biblioteka to oddolna inicjatywa mającą na celu cyfryzację zasobów z Domeny publicznej lub udostępnianych na wolnych licencjach.

Oprócz klasycznych dzieł po polsku (i w polskim tłumaczeniu) na tej stronie znajdziesz również kolekcję polskich utworów przetłumaczonych na języki obce. Chcesz komuś pokazać piękno polskiej literatury, ale on nie kwapi się do nauki polskiego, albo jeszcze raczkuje w temacie? Wybierz dla niego coś na tej podstronie.

Albo podeślij mu audiobooka. Niech sie osłucha z naszym językiem.

3. Wikisłownik

licencja CC BY-SA; oprócz zdjęć i multimediów, które są na różnych wolnych licencjach

Pewnie go znasz, a jeśli jeszcze nie, to na pewno zaraz poznasz i pokochasz. Jest to słownik
uniwersalny, pełniący jednocześnie rolę słownika ogólnego dla danego języka jak i słownika dla tłumaczy, a także pełni rolę słownika etymologicznego, słów bliskoznacznych i ortograficznego. Polska wersja działa od 2004 r. Aktualnie polski Wikisłownik zawiera ponad 189 tys. osobnych wpisów słownikowych.

Używam go od czasów szkolnych, jest też przydatny w pracy, kiedy trzeba szybko znaleźć jakieś słowo, czasem w kilku językach.

4. Feedbooks

Domena publiczna

Książki na tej stronie (z sekcji „domena publiczna”) można do woli ściągać, rozpowszechniać i bezczelnie wykorzystywać do własnych celów. A są ich… tysiące! Z tego co się orientuję – wszystkie po angielsku. Oprócz tego jest jeszcze sekcja „free original books” – te  z kolei są dostępne za darmo, ale nie na wolnej licencji.

5. Free Music Archive

Różne licencje, warunki wykorzystania utworów znajdują się przy każdym utworze

Jeśli lubisz się uczyć przez muzykę, albo jesteś vlogerem lub muzykiem i poszukujesz ciekawych i wysokiej jakości utworów na wolnych licencjach, powinno cię zainteresować to archiiwum nagrań muzycznych stworzone przez amerykańskie radio WFMU. Projekt działa dzięki profesjonalnym kuratorom wybierającym i udostępniającym nagrania z wielu gatunków muzycznych. Udostępniane są nie tylko pliki muzyczne, ale również słowa piosenek.

PS. Przeglądając stronę zakochałam się w utworze „That Old Guitar”!

„So I’m not scared of a changing world. We’ve lost nothing that we are. ‘Cos I hear echoes of distant good times every time I play that old guitar.”

(Więc nie boję się zmieniającego się świata. Nie straciliśmy niczego z naszego jestestwa. Bo słyszę echa odległych dobrych czasów, zawsze kiedy gram na tej gitarze)

Więc i Ty nie bój się świata, który szybko idzie do przodu i korzystaj z jego dobrodziejstw. Otwarte zasoby edukacyjne na pewno ci w tym pomogą. I, żeby nie było, ten post również ustostępniam na wolnej licencji. Niech leci w świat.

Creative Commons License

Do napisania tekstu wykorzystałam „Przewodnik po otwartych zasobach edukacyjnych”.
Opracowanie: Karolina Grodecka, Kamil Śliwowski
wersja 4. zaktualizowana
Koalicja Otwartej Edukacji, 2012

Przewodnik udostępniany na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa, Na tych samych warunkach 3.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów i Koalicji Otwartej Edukacji. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści pod warunkiem wskazania autorów i Koalicji Otwartej Edukacji jako właścicieli praw do tekstu oraz zachowania niniejszej informacji licencyjnej tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja. Tekst licencji dostępny na stronie: http:// creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl